Filtruj treść
Filtruj

zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne

Tachograf do busa 3,5 t z przyczepą – transport NPW

Tachograf w busie z przyczepą – transport NPW

Pytanie:  Firma zajmuje się wierceniem studni głębinowych. Na zlecenia dojeżdża dwoma busami o dmc do 3.5 t, ale jeden z przyczepką lekką do 750 kg. Firma zakupiła agregat prądotwórczy 2 t jako przyczepa, który również będzie zabierać na roboty.  Kierowca posiada prawo jazdy B+E, a firma zaświadczenie na potrzeby własne. Czy konieczny jest tachograf, jeżeli firma dojeżdża na zlecenie dalej niż 100 km od siedziby firmy?

Kwestia zwolnienia z obowiązku stosowania tachografu przy wykonywaniu przewozu na potrzeby własne pojazdem (lub zespołem pojazdów) o dmc do 7,5 t. uregulowana jest w przepisach ustawy o transporcie drogowym oraz przepisach unijnych. Dotyczy ona przewozu materiałów lub sprzętu do użytku w trakcie pracy kierowcy (np. sprzęt do wiercenia studni na przyczepie). Nie mogą być więc przewożone np. towary - w celu wykonania usługi transportowej.

Przepisy (art. 3 lit. aa rozporządzenia 561/2006) zwalniają z obowiązku stosowania tachografu przy określonych typach przejazdów. Wyłączenia te należy interpretować ściśle i w żadnym przypadku nie można ich interpretować rozszerzająco.

Bus z naczepą do 7,5 t czy trzeba mieć tachograf transportując NPW?

Bus z naczepą do 7,5 t czy trzeba mieć tachograf transportując NPW?

Dobra reputacja przy przewozach na potrzeby własne?

Dobra reputacja przy przewozach na potrzeby własne?

Wymóg dobrej reputacji odnosi się wyłącznie do firm transportowych, zaś firmy wykonujące przewóz na potrzeby własne zwolniono z obowiązku wyznaczenia zarządzającego transportem, jak i spełnienia warunku dobrej reputacji. Oczywiście takie firmy mogą wyznaczyć osobę zarządzającą transportem z certyfikatem, ale nie mają takiego obowiązku, a nawet jeżeli będzie zatrudniony, nie będzie on podlegał wymogom w zakresie dobrej reputacji. Jaka jest odpowiedzialność przy innych przewozach licencjonowanych? 

Pamiętajmy, że dokumentem uprawniającym do wykonywania przewozów NPW jest zaświadczenie na potrzeby własne. Już sam charakter tego dokumentu wskazuje, że potwierdza on jedynie formalny wymóg zgłoszenia przewozów do odpowiedniego organu. Nie trzeba spełniać dodatkowych warunków.

Firma nie może więc stracić swojego uprawnienia do wykonywania przewozów. Sprawa wygląda natomiast inaczej, jeśli firma wykonująca przewozy na potrzeby własne posiada zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję. W takim przypadku zastosowanie będą miały przepisy dotyczące typowego transportu.

Często też zdarza się, że firma posiada zarówno licencję, jak i zaświadczenie na potrzeby własne. Wówczas wymóg karalności będzie się odnosił tylko do licencji, zaś w przypadku naruszeń transportowych, o tym czy ewentualne uchybienia trafią do rejestru KREPTD decydujące znaczenie będzie miał charakter przewozu.

 

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x