Z tej zakładki dowiesz się, jak prowadzić dokumentację w firmie transportowej lub przy przewozach na potrzeby własne. Znajdziesz tu mnóstwo porad na temat ewidencji czasu pracy kierowców i harmonogramów czasu pracy kierowców oraz wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Dowiesz się także, jak stosować wykresówki i zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, czyli tzw. świadectwo działalności, znane kiedyś jako urlopówka lub żółta tarczka. Mamy tu też dla Ciebie teksty na temat licencji transportowych oraz zaświadczeń na przewozy na potrzeby własne.
Jak powinien wyglądać dokument przewozowy przy transporcie gazów technicznych i propan-butanu w butlach przy zastosowaniu wyłączenia 1.1.3.6 ADR. Zgodnie z ostatnią nowelizacją należy podać „wartość obliczoną”. Co w przypadku, jeżeli podczas jednego wyjazdu kierowca zaopatruje kilku odbiorców? Czy do każdego z nich musi być wystawiony osobny dokument przewozowy? Czy po dostarczeniu pełnych butli i zabraniu pustych od odbiorcy należy od nowa przeliczyć wartość punktową ładunku i wpisać ją do dokumentu przewozowego. Jak przygotować taki dokument, żeby był czytelny?
Czy po wejściu w życie części przepisów pakietu mobilności od 20 sierpnia br., przy samochodach wyposażonych wyłącznie w tachograf analogowy, wystarczy w przypadku: odpoczynków tygodniowych, urlopów, bądź zwolnień lekarskich, czy też innej pracy – wpis na tarczce kierowcy w dniu kiedy zaczyna pracę po przerwie – zamiast zaświadczenia o działalności?
Rozpoczynam działalność transportową – przewóz lawetami 18 m samochodów. Jestem w trakcie zdobywania certyfikatu kompetencji zawodowych kierowcy, jednak chciałbym już rozpocząć działalność. Wobec tego, czy zatrudnienie osoby z takim certyfikatem umożliwia mi jazdę lawetami? Dodam, że osoba z certyfikatem będzie tylko nadzorowała, a ja będę kierowcą. Jeżeli tak, to na jaką umowę powinienem zatrudnić kierowcę? Czy na umowę o dzieło, zlecenie czy może umowę o pracę na jakąś cząstkę etatu np. 1/32?
Czy mając pojazd zgłoszony do licencji wspólnotowej, który przyjechał do Polski z towarem, ale uległ uszkodzeniu na terenie kraju – można do naczepy podpiąć inny ciągnik, który jest zgłoszony tylko do licencji krajowej (a nie międzynarodowej) i dokończyć przewóz w granicach naszego kraju?
Firma realizuje usługi spedycyjne dla klienta z Belgii, w tym celu wynajmuje auta wraz z kierowcami od podwykonawców. Czy obowiązek zgłaszania delegowanych kierowców należy do nas jako spedycji, czy podwykonawcy realizującego usługę?
Jakie przewidziano sankcje za nie zjechanie kierowcy po czterech tygodniach do domu? Jakie służby i jakiego państwa będą uprawnione do kontrolowania tego przepisu? Czy kontrola może odbyć się na drodze czy tylko w przedsiębiorstwie? Jak dokumentować powroty?
Obowiązujący już przepis pakietu mobilności nakazał kierowcom w transporcie międzynarodowym obowiązkowy powrót do bazy w ciągu 4 tygodni. Co więcej nowe przepisy zobowiązują do odpowiedniego udokumentowania tych obowiązkowych odpoczynków 45 godzinnych. W jaki sposób należy to zrobić?
Pojawiają się w firmach sytuacje, gdy trzeba podprowadzić gdzieś samochód, ale akurat nie ma zatrudnionego kierowcy. Czy przy takich okazjonalnych przejazdach bez ładunku kierowcą może być np. członek rodziny właściciela firmy. Czy taka osoba musi mieć kod 95 w prawie jazdy?
Czy firma transportowa nie posiadająca warsztatu samochodowego i wynajmująca bazę transportową (plac i biuro) ma obowiązek składać sprawozdanie o odpadach? Jesteśmy zarejestrowani w BDO i w ubiegłym roku wykonaliśmy dwa transporty makulatury na terenie UE.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Telefoniczne Pogotowie Transportowe
Bez terminów dyżurów – zadzwoń 24/7 i nagraj swoje pytanie do ekspertów. Odpowiedź odeślemy na Twój adres e-mail
Zadzwoń »Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami