Filtruj treść
Filtruj

zarządzający transportem

Czy po uniewinnieniu zarządzającego firma też zostaje zwolniona od kary?

Czy po uniewinnieniu zarządzającego firma też zostanie zwolniona od kary?

Firma, aby obronić się przed karą, musi przedstawić dowody, że wprowadziła środki zapobiegające powstawaniu właśnie takich naruszeń, jakie stwierdzono podczas kontroli. Ponadto uwolnienie od kary zarządzającego nie przesądza, że przedsiębiorca też nie zostanie ukarany. Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2021 r.

Wyrok zapadł w sprawie przekroczenia dozwolonego czasu prowadzenia bez przerwy.

Podczas kontroli ciężarówki okazało się, że kierowca przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu o godzinę i 51 minut – prowadził przez 6 godzin i 21 minut.

Kierowca podczas kontroli nie okazał dokumentów uzasadniających odstąpienie od przestrzegania norm czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw lub odpoczynków.

W związku z tym Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na firmę karę pieniężną w wysokości 750 zł za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się, że mimo szkoleń oraz kontrolowania przekroczeń czasu pracy kierowców przy pomocy odpowiedniego programu – firma nie uchroniła się przed nałożeniem kary. Jednym z dowodów było niskie wynagrodzenie kierowcy – co wskazywało, że otrzymuje jakieś dodatkowe wynagrodzenie – zapewne uzależnione od liczby przejechanych kilometrów (co jest zabronione)

Czy firma i zarządzający popełnili poważne naruszenie?

Czy firma i zarządzający popełnili poważne naruszenie?

Starosta przesłał do firmy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli w zakresie weryfikacji spełniania przez przedsiębiorcę wymogów będących podstawą do wydania zezwolenia na wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. W jednym z załączników jest „Oświadczenie o fakcie ukarania (bądź nie ukarania) za poważne naruszenia art. 6 ust. 1 lit. b (WE) nr 1071/2009, w tym najpoważniejsze naruszenie określone w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009”. Są tam załączone dwa oświadczenia, jedno dla zarządzającego transportem, a drugie dla właściciela. W naszej firmie zarówno zarządzający transportem oraz właściciel byli wcześniej ukarani mandatem 500 zł za niewyposażenie kierowcy w wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Czy to mieści się w definicji poważnego naruszenia i najpoważniejszego naruszenia?

Naruszenie kwalifikowane na przedsiębiorcę jako lp. 12 załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym (Niewyposażenie kierowcy w dokumenty, o których mowa w art. 87 ustawy o transporcie drogowym - za każdy dokument) oraz na zarządzającego transportem pod lp. 1.1 załącznika nr 4 ww. ustawy) niewyposażenie kierowcy w wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego) – nie podlegają ocenie dobrej reputacji, czyli nie są kwalifikowane według kategorii naruszeń (NN, BPN, PN). 

Wobec tego, jeżeli w określonym okresie czasu, były stwierdzone tyko wskazane w pytaniu naruszenia, w załączonych oświadczeniach należy zaznaczyć rubrykę dotyczącą niekaralności zarówno za naruszenia o kategorii najpoważniejszych naruszeń (NN) jak i pozostałych kategorii (BPN i PN).

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x