Filtruj treść
Filtruj

Czy przewoźnika można obciążyć kosztem palet?

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Dodano: 2 stycznia 2023
Czy przewoźnika można obciążyć kosztem palet?
Pytanie:  Firma zrealizowała transport, w którego zleceniu zapisano „załadunek i rozładunek fix DPL lub zwrot palet do miejsca załadunku”. Przy czym poprzez komunikator poinformowaliśmy, iż „ładunek bez wymiany palet”. Kierowca załadował towar jednak nie wydano mu dokumentu DPL na załadunku tylko wpisano w CMR ilość załadowanych palet. Nastąpiło więc zaniedbanie ze strony kierowcy, który nie zgłosił tego od razu, tylko już w drodze na miejsce rozładunku. Następnie o tym fakcie został poinformowany zleceniodawca. Zleceniodawca nie przesłał druku zastępczego czy wzoru dokumentu DPL, który można by przedstawić na rozładunku. Nie przesłał też żadnych wskazówek, co w tej sytuacji należy zrobić. Kierowca wypisał swój kwit paletowy, na którym miał potwierdzenie od rozładowcy, że palety zostały u niego. Po wykonaniu usługi transportowej wysłaliśmy fakturę oraz posiadane dokumenty przewozowe do zleceniodawcy. Po upływie terminu płatności otrzymaliśmy notę obciążeniową za palety. W zleceniu nie było informacji o obciążeniu za palety i ich wartości, natomiast w nocie widnieje obciążenie na 500 euro. Firma nie otrzymała też zapłaty za transport. Zleceniodawca otrzymał już wezwanie do zapłaty z informacją o niezasadnym wystawieniu noty. Czy zleceniodawca ma prawo wystawić notę obciążeniową za palety, które de facto zostały u rozładowcy? Czy można kwestionować taką wartość obciążenia za palety? Jaką ścieżkę postępowania można podjąć?

Zastrzeżenia do zlecenia

Na wstępie należy zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu cywilnego. Otóż art. 68 wskazuje, że „Przyjęcie oferty dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub uzupełnienia jej treści poczytuje się za nową ofertę”. Natomiast art. 681  § 1 brzmi „W stosunkach między przedsiębiorcami odpowiedź na ofertę z zastrzeżeniem zmian lub uzupełnień niezmieniających istotnie treści oferty poczytuje się za jej przyjęcie”.

W takim wypadku strony wiąże umowa o treści określonej w ofercie, z uwzględnieniem zastrzeżeń zawartych w odpowiedzi na nią. Dodać jeszcze należy, że art. 681 § 2 wskazuje, że „Przepisu paragrafu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli w treści oferty wskazano, że może ona być przyjęta jedynie bez zastrzeżeń, albo gdy oferent niezwłocznie sprzeciwił się włączeniu zastrzeżeń do umowy, albo gdy druga strona w odpowiedzi na ofertę uzależniła jej przyjęcie od zgody oferenta na włączenie zastrzeżeń do umowy, a zgody tej niezwłocznie nie otrzymała”.

Przytoczone przepisy będą potrzebne do ustalenia czy mogła Pani na komunikatorze wskazać „ładunek bez wymiany palet” i czy takie zastrzeżenie miało moc prawną.

Przeczytaj także:

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • czy firma transportowa powinna otrzymać płatność za fracht,
  • jak należy dalej postąpić w takiej sytuacji i czy konieczna będzie sprawa w sądzie.

Zyskaj dostęp do wszystkich płatnych treści na portalu

  • Aktualności o zmianach przepisów transportowych zawsze będziesz na bieżąco
  • Interpretacji przepisów zawsze z komentarzem, z którego wszystko jasno wynika
  • Konsultacji z ekspertami pytasz i otrzymujesz odpowiedzi
  • Dobrych praktyk transportowych rekomendowanych przez kancelarie sposobów postępowania, które warto naśladować
  • Telefonicznego dyżuru eksperta osobiście zadaj pytanie a natychmiast otrzymasz rozwiązanie
  • Edytowalnych wzorów dokumentów każdy przygotujesz w kilka minut
  • E-biblioteki z najnowszymi e-raportami branżowymi do pobrania

Logowanie

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Laureatka prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, zaliczona do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorka publikacji naukowych, współautorka książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletni prelegent prowadzący szkolenia z tematyki prawa transportowego. Co-fouder w projekcie HelpEar propagującym zatrudnianie w transporcie kierowców z ubytkami słuchu. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie www.bdbkp.pl

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x