Filtruj treść
Filtruj

kierowca

Czy dyspozytor może prowadzić jako kierowca?

Czy dyspozytor może prowadzić jako kierowca?

Pytanie:  Czy pracownik, który jest dyspozytorem (zatrudniony na umowę o pracę) i posiada wszystkie uprawnienia do kierowania pojazdem o dmc 40 t może - w przypadkach, kiedy potrzebujemy wsparcia - być kierowcą? Chodzi o takie czynności jak: zaprowadzenie pojazdu na serwis, zastąpienie kierowcy który przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Jak w takim przypadku należy skonstruować umowę o pracę (jako dyspozytor, czy jako dyspozytor - kierowca), czy w grę wchodzi umowa zlecenia (na czas wykonywania przewozu drogowego), jak rozliczać takiego pracownika na koniec miesiąca - czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie kiedy będzie prowadził pojazd, czy może to robić w ramach obecnej umowy o pracę?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie art. 42 ust. 4 ustawy Kodeks pracy (czasowe powierzenie innej pracy pracownikowi). Niestety w tej sytuacji nie wszystkie warunki skorzystania z takiej możliwości są spełnione.

Również zastosowanie umowy cywilnoprawnej (na warunkach zlecenia) nie jest najrozsądniejsze, bowiem z treści pytania wnioskuję, że pracownik będzie świadczył czynności kierowcy również w normalnych godzinach wynikających ze stosunku pracy na stanowisku dyspozytora.

Co innego, gdyby pracownik wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia po godzinach pracy wynikających ze stosunku pracy.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy dyspozytor może pracować jako kierowca na zleceniu?
  • Czy trzeba zmienić umowę dyspozytorowi oraz jak rozliczyć wynagrodzenie?
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x