Filtruj treść
Filtruj

ADR a koronawirus

Jak oznakować kontenery pod kątem ADR

Jak należy oznakować kontenery pod kątem ADR?

Jak prawidłowo oznakować kontenery z punktu widzenia ADR przy przewozach drogowych krajowych. Kontenery wyjeżdżają z kopalni, następnie są transportowane do bazy naczepą podkontenerową, gdzie po zatankowaniu olejem napędowym będą wracały z powrotem. Kontenery nie są naszą własnością. Jakich dokumentów technicznych kontenerów możemy żądać od klienta, a jakie należy okazać podczas kontroli ITD lub innych uprawnionych służb? W jaki sposób kontenery muszą być oznakowane aby spełniały wymogi prawa o ruchu drogowym i ADR? Jak oznakować naczepę i ciągnik przewożące takie kontenery?

W przedstawiony zagadnieniu poruszone są dwie zasadnicze kwestie: pierwsza dotycząca oznakowania wymaganego przepisami umowy ADR oraz druga związana z dokumentacją wymaganą na kontrolach drogowych.

I. OZNAKOWANIE

W pierwszej kwestii wyjaśniam, iż podczas przewozu oleju napędowego (numer UN 1202) wymagane jest oznakowanie zarówno jednostki transportowej (ciągnik i naczepa) oraz oznakowanie samego kontenera.

Elementami oznakowania pojazdów, cystern oraz kontenerów używanych do przewozu materiałów niebezpiecznych są nalepki ostrzegawcze, tablice barwy pomarańczowej oraz znaki. Wymagania w zakresie oznakowania zawarte są w dziale 5.3 umowy ADR, gdzie w podrozdziale 5.3.2.2 wskazano wymagania dotyczące tablic barwy pomarańczowej, natomiast w podrozdziale 5.3.1.7 wskazano wymagania dotyczące nalepek.

Jednostki transportowe zawierające cysternę/kontener-cysternę przewożącą materiały niebezpieczne powinny być zaopatrzone na bokach cysterny lub na bokach każdej komory cysterny w tablice barwy pomarańczowej z numerem rozpoznawczym zagrożenia i numerem UN (w rozpatrywanym przewozie numer zagrożenia: 30, numer UN: 1202). Tablice powinny być umieszczone w sposób równoległy do osi podłużnej pojazdu. Zprzodu i z tyłu jednostki transportowej należy umieścić tablice pomarańczowe „gładkie” (5.3.2.1.1 ADR).

Przeczytaj także:

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak prawidłowo oznakować kontenery ADR?
  • Czy kontener powinien być oznakowany ADR również po rozładunku?
Zwolnienia z ADR dla towarów ładowanych i pakowanych w ilościach ograniczonych

Zwolnienia z ADR dla towarów w ilościach ograniczonych

Zwolnienia spod przepisów umowy ADR polegają na niestosowaniu wszystkich lub tylko niektórych wymagań ADR i ułatwiają realizację transportu oraz obniżają jego koszty (tanie opakowania, nieoznakowane pojazdy czy kierowcy bez zaświadczeń ADR). Niniejsze opracowanie dotyczyć będzie zwolnień dotyczących towarów ładowanych (1.1.3.6 ADR) i pakowanych (3.4 ADR) w ilościach ograniczonych i oparte będzie na kilku scenariuszach, które pomogą zrozumieć zasady stosowania poszczególnych wyłączeń.

Wyłączenie 1.1.3.6 skutkuje tym, że towary niebezpieczne mogą być przewożone w sztukach przesyłek w jednej jednostce transportowej bez stosowania następujących wymagań:

  • Przepisów dotyczących ochrony towarów niebezpiecznych z wyjątkiem towarów klasy 1 o numerach UN: 0029, 0030, 0059, 0065, 0073, 0104, 0237, 0255, 0267, 0288, 0289, 0290, 0360, 0361, 0364, 0365, 0366, 0439, 0440, 0441, 0455, 0456, 0500, 0512 i 0513 oraz z wyjątkiem sztuk przesyłek wyłączonych o numerach UN 2910 i 2911, jeżeli poziom ich aktywności przekracza wartość A2;
  • Umieszczania nalepek ostrzegawczych i oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej;

  • Posiadania instrukcji pisemnych zgodnych z 5.4.3 ADR;

  • Przepisów działu 7.2 ADR dotyczących przewozu w sztukach przesyłek z wyjątkiem przepisów szczególnych V5 i V8 z rozdziału 7.2.4;

  • Przepisu CV1 z rozdziału 7.5.11 umowy ADR związanego z powiadamianiem lub zawiadamianiem właściwej władzy w przypadku konieczności załadunku lub rozładunku towarów w miejscu publicznym;

  • Posiadania dokumentów umożliwiających identyfikację wszystkich członków załogi pojazdu (dokumentów tożsamości ze zdjęciem);

  • Szkolenia kursowego kierowcy zakończonego uzyskaniem przez kierowcę zaświadczenia ADR;

  • Posiadania świadectwa dopuszczenia pojazdu w przypadku pojazdów do przewozu materiałów wybuchowych klasy 1;

  • Posiadania kopii świadectwa dopuszczenia przez właściwą władzę dla przedziału ładunkowego lub osłony w przypadku przewozu razem materiałów wybuchowych klasy 1 o grupach zgodności B i D;

  • Dodatkowego wyposażenia jednostki transportowej za wyjątkiem co najmniej jednej gaśnicy przenośnej o minimalnej pojemności całkowitej 2 kg proszku gaśniczego dla grup pożarów A, B i C;

  • Zakazu przewozu pasażerów;

  • Ograniczeń przejazdu przez tunele.


Korzyści 

Z artykułu dowiesz się, że:

Istnieją wyłączenia z przepisów ADR, które umożliwiają transport niewielkich towarów bez rygorów ADR.

Jakie przepisy o ADR nie obowiązują, gdy przewozimy towary ADR, ale w ilościach ograniczonych.

Jakie towary w ilościach ograniczonych można przewozić - bez wymogów ADR.

Ile wynosi kara za niewyznaczenie doradcy ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR?

Ile wynosi kara za niewyznaczenie doradcy ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR?

Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku jego wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA.

Obowiązek wyznaczenia doradcy DGSA w firmie wynika z umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) i ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Doradca winien czuć się w obowiązku dążenia do ułatwienia prowadzenia działalności przewozowej zgodnie z odpowiednimi wymaganiami oraz w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Obowiązki doradcy określają odpowiednio ADR, RID lub ADN oraz przepisy ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Cel – dążenie do ułatwienia działalności

Najważniejszym zadaniem doradcy DGSA (zgodnie z umową ADR) powinno być dążenie - poprzez zastosowanie wszystkich niezbędnych środków i działań oraz w granicach określonych zakresem działalności przedsiębiorstwa - do ułatwienia prowadzenia tej działalności zgodnie z odpowiednimi wymaganiami i w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

jaka jest rola doradcy przy wypadku,

jakie są obowiązki nadawcy towaru - który obecnie również musi mieć dosradcę DGSA,

jakie podmioty są zwolnione z obowiązku wyznaczenia doradcy.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x