Filtruj treść
Filtruj

Czy przewoźnik może zatrzymać towar za brak płatności?

Autor: Adam Hrycak

Dodano: 26 października 2021
Czy przewoźnik może zatrzymać towar za brak płatności?
Pytanie:  Firma przyjęła kolejny towar do przewozu od stałego kontrahenta. Okazało się jednak, że część przewozów realizowanych wcześniej - na rzecz tego kontrahenta - nie została opłacona. Czy możemy zatrzymać towar, domagając się uregulowania zaległych zobowiązań?
Odpowiedź: 

W tej sytuacji przewoźnik nie może wziąć towaru w zastaw, ponieważ wierzytelność z tytułu tej konkretnej umowy nie była jeszcze wymagalna. W tej konkretnej umowie, na podstawie której przewoźnik dysponuje towarem, jego nadawca nie ma wobec niego zaległości. Przewoźnikowi przysługuje prawo zastawu na przesyłce wyłącznie dla zabezpieczenia jego wierzytelności wynikających z tego konkretnego przewozu, a nie dokonanych wcześniej.

Według prawa przewozowego (art. 57 ust. 1 i 2) przewoźnikowi przysługuje prawo zastawu na przesyłce w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy przewozu (z wyjątkiem przesyłek organów władzy i administracji państwowej oraz organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania).

Prawo zastawu może być wykonywane dopóty, dopóki przesyłka znajduje się u przewoźnika lub u osoby, która ją dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nią rozporządzać na podstawie dokumentów.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

Czy można zatrzymać towar - za brak zapłaty za wcześniejsze frachty?

Czy można zatrzymać towar - gdy termin zapłaty jeszcze nie minął?

Jak prawidłowo zatrzymać towar - na podstawie konkretnego przykładu!

Kiedy zastaw jest możliwy?

Podobne regulacje zawierają przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 790 § 1 kc dla zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy przewozu, w szczególności:

  • przewoźnego,
  • składowego,
  • opłat celnych
  • innych wydatków,
  • jak również dla zabezpieczenia takich roszczeń przysługujących poprzednim spedytorom i przewoźnikom,

- przysługuje przewoźnikowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce, dopóki przesyłka znajduje się u niego lub u osoby, która ją dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nią rozporządzać za pomocą dokumentów.

Do powstania zastawu dochodzi z mocy prawa – nie jest konieczna dodatkowa umowa pomiędzy przewoźnikiem a nadawcą.

Ważne:

Jeżeli jednak chcesz skorzystać z prawa zastawu, musisz pamiętać, że zastaw może dotyczyć tylko zabezpieczenia należności wynikających z konkretnej umowy przewozu, a należności te muszą być wymagalne w umówionym terminie wykonywania tej umowy.

Nie możesz więc stosować zastawu dla wyegzekwowania należności zaległych. Nie możesz również stosować zastawu w stosunku do należności, które jeszcze nie są wymagalne. Takie wnioski wynikają z orzecznictwa sądowego dotyczącego przepisów o zastawie.

Przykład

Przykład zastawu na towarze

Wartość towaru przyjętego przez przewoźnika do przewozu wynosiła 50.000 zł. Za jego przewiezienie nadawca miał zapłacić przewoźnikowi 2.000 zł. Płatność za przewóz miała nastąpić przelewem jeszcze przed dniem wydania towaru. Jeżeli nadawca nie wykonał przelewu, to przewoźnikowi przysługuje prawo zastawu na przejętym towarze. Przewoźnik może więc powstrzymać się z wydaniem towaru do momentu zapłaty za przewóz.

Autor: Adam Hrycak

Specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym i prowadzącym przewozy na potrzeby własne, autor wielu publikacji o transporcie drogowym.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x