Filtruj treść
Filtruj

zarządzający transportem w spółce

Zatrudnienie zarządzającego w dwóch spółkach

Czy zarządzający może nadzorować 150 pojazdów?

Pytanie:  W przypadku mikroprzedsiębiorców jedna osoba zarządzająca może być zatrudniona w czterech firmach o łącznej sumie pojazdów 50 szt. Jak będzie natomiast w przypadku większych firm: pierwsza spółka ma około 120 pojazdów i zajmuje się przewozem osób, a druga spółka ma około 30 pojazdów transportujących towary. Czy jedna osoba (z certyfikatem kompetencji zawodowych zarówno w przypadku przewozu osób, jak i przewozu rzeczy) może być osobą zarządzającą transportem w obu tych firmach? Czy ta osoba musi być zatrudniona na podstawie umów o pracę, czy ewentualnie umowę zlecenia?

Począwszy od 1 marca 2022 r. ustawa o transporcie drogowym nie ogranicza możliwości wyznaczania zarządzającego transportem na podstawie umowy cywilnoprawnej wyłącznie w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców. Ten przepis (art. 7c ustawy o transporcie drogowym) został zmieniony, bowiem był niezgodny z art. 4 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE.

Czy firma i zarządzający popełnili poważne naruszenie?

Czy firma i zarządzający popełnili poważne naruszenie?

Starosta przesłał do firmy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli w zakresie weryfikacji spełniania przez przedsiębiorcę wymogów będących podstawą do wydania zezwolenia na wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. W jednym z załączników jest „Oświadczenie o fakcie ukarania (bądź nie ukarania) za poważne naruszenia art. 6 ust. 1 lit. b (WE) nr 1071/2009, w tym najpoważniejsze naruszenie określone w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009”. Są tam załączone dwa oświadczenia, jedno dla zarządzającego transportem, a drugie dla właściciela. W naszej firmie zarówno zarządzający transportem oraz właściciel byli wcześniej ukarani mandatem 500 zł za niewyposażenie kierowcy w wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Czy to mieści się w definicji poważnego naruszenia i najpoważniejszego naruszenia?

Naruszenie kwalifikowane na przedsiębiorcę jako lp. 12 załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym (Niewyposażenie kierowcy w dokumenty, o których mowa w art. 87 ustawy o transporcie drogowym - za każdy dokument) oraz na zarządzającego transportem pod lp. 1.1 załącznika nr 4 ww. ustawy) niewyposażenie kierowcy w wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego) – nie podlegają ocenie dobrej reputacji, czyli nie są kwalifikowane według kategorii naruszeń (NN, BPN, PN). 

Wobec tego, jeżeli w określonym okresie czasu, były stwierdzone tyko wskazane w pytaniu naruszenia, w załączonych oświadczeniach należy zaznaczyć rubrykę dotyczącą niekaralności zarówno za naruszenia o kategorii najpoważniejszych naruszeń (NN) jak i pozostałych kategorii (BPN i PN).

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x