Filtruj treść
Filtruj

praca na wysokości

ocena ryzyka pracy na wysokości

Ocena ryzyka zawodowego kierowcy pracującego na wysokości

Kierowca, który myje cysternę albo sprząta lód z ciężarówki, wykonuje prace szczególnie niebezpieczne. Zobacz, jakie w takim przypadku obowiązki ma jego pracodawca, w tym – jak należy zabezpieczyć kierowcę.

Polskie prawo pracy zobowiązuje pracodawcę do przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy w firmie i do jej udokumentowania. Wymagania prawne odnoszące się do oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy zawarte są w następujących przepisach:

  • Kodeksie pracy,

  • rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przez ryzyko zawodowe rozumie się prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Ocena ryzyka zawodowego polega na analizowaniu ryzyka i wyznaczeniu jego dopuszczalności, a celem oceny ryzyka jest możliwość podjęcia przez pracodawcę odpowiednich kroków, które zapewnią pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

  Czy kierowca pracujący na wysokości (pow. 1 metra) musi mieć szelki i kask?

Czy kierowca pracujący na wysokości (pow. 1 metra) musi mieć szelki i kask?

Pytanie:  Kierowca w trakcie załadunku i rozładowywania towarów pracuje na wysokości powyżej 1 metra. Jak powinien być zabezpieczony przed ewentualnym wypadkiem? Czy powinien korzystać z kasku ochronnego i szelek do pracy na wysokości?

Każda organizacja jest inna i może stosować swoje wytyczne. Należy jednak pamiętać o wytycznych zawartych w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W rozporządzeniu tym określono szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej dobiera się i stosuje w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub wystarczająco ograniczyć związanego z nimi ryzyka. W zależności od stopnia zagrożenia, częstości narażenia na zagrożenie, cech stanowiska pracy i skuteczności działania środków ochrony indywidualnej - pracodawca powinien określić warunki stosowania środków ochrony indywidualnej (czas i przypadki, w których powinny być używane).

W załączeniu do rozporządzenia jest tabela zawierająca przykładowe rodzaje prac oraz gałęzie i sektory gospodarki, w których może być wymagane stosowanie środków ochrony indywidualnej.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x