Filtruj treść
Filtruj

ewidencja czasu pracy kierowców

Ewidencja czasu pracy kierowcy na zleceniu

Ewidencja czasu pracy kierowcy na zleceniu

  Ewidencja czasu pracy kierowcy jeżdżącego 1 dzień w miesiącu

Ewidencja czasu pracy kierowcy jeżdżącego 1 dzień w miesiącu

Pytanie:  Jak sporządzić ewidencję czasu pracy kierowcy, który jeździ z użyciem tachografu np. tylko jeden dzień w miesiącu, a cały pozostały czas pracuje na magazynie (praca zupełnie nie związana z przewozem drogowym)? Czy ewidencja powinna zostać wykonana zgodnie z art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców?

Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie są precyzyjne w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, ponieważ art. 25 ust. 1 tejże ustawy mówi tylko lakonicznie, że ewidencje czasu pracy prowadzi się dla każdego kierowcy.

Ustawowy słowniczek nie precyzuje pojęcia kierowcy, jak też w tym zakresie ustawa nie odsyła do innych aktów prawnych. Z tą definicją natomiast możemy się potkać na kanwie różnych aktów prawnych zarówno krajowych, jak i europejskich. Dla przykładu w krajowym ustawodawstwie definicję tę znajdziemy m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym, zaś w europejskich przepisach chociażby w rozporządzeniu 561/2006 (WE). Niestety obydwie definicje w zasadniczy sposób się różnią. Wobec tego przedmiotową kwestię należy odnieść do stanowiska pracy kierowcy.

Kierowcy w firmie wod-kan a czas pracy kierowców

Firma wod-kan a czas pracy kierowców

Pytanie:  Czy dostawa (pojazdem o dmc 40 t) wody do mieszkańców (przez firmę zajmującą się wodociągami i kanalizacją miejską) w przypadku awarii podlega rejestracji czasu pracy przez kierowcę? Jak wtedy korzystać z tachografu? Czy kierowca powinien mieć kod 95? Czy transport odpadów z oczyszczalni ścieków na składowisko odpadów podlega rejestracji i konieczny jest kod 95? Kierowcy zatrudnieni na umowach o pracę. Jaka powinna być licencja, czy na potrzeby własne czy na przewóz rzeczy? Czy trzeba tworzyć ewidencję czasu pracy czy grafiki pracy?

Wyłączenia w rozporządzeniu i ustawie

W treści rozporządzenia 561/2006 (określającego maksymalny czas prowadzenia pojazdów oraz minimalny czas przerw i odpoczynków) oraz rozporządzenia 165/2014 (określającego zasady rejestrowania czasu pracy na tachografie) znajduje się szereg wyłączeń z obowiązku przestrzegania tych przepisów.

Rzeczone wyłączenia są spójne, przez co należy rozumieć, że wyłączenia z zakresu stosowania rozporządzenia 561/2006 będą tożsame do tych wynikających z rozporządzenia 165/2014.

Wyłączenia z zakresu użytkowania tachografu i stosowania się do norm określających czas prowadzenia pojazdu i okres odpoczynków znajdują się w art. 3 i art. 13 rozporządzenia 561/2006.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

Jakie są wyłączenia z przepisów dla kierowców firm wod-kan?

Jak ewidencjonować czas pracy kierowców firm wodno-kanalizacyjnych?

Jakie zezwolenie (licencję transportową, NPW) musi posiadać firma wod-kan?

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x