Filtruj treść
Filtruj

Jak uwolnić naczepę zatrzymaną przez urząd celny?

Michał  Dynerowicz

Autor: Michał Dynerowicz

Dodano: 8 lutego 2023
Jak uwolnić naczepę zatrzymaną przez urząd celny?
Pytanie:  Co firma transportowa może zrobić w sytuacji zatrzymania naczepy na urzędzie celnym. Urząd celny twierdzi, że przewoźnik nie jest stroną w postępowaniu. Przewoźnik nie ma kontaktu z klientem, ponieważ ładunek był zlecony przez spedycję. 
Odpowiedź: 

Należy podjąć kroki zmierzające do zwolnienia środka przewozowego z procedury, ale sposób działania uzależniony jest od tego co się wydarzyło.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy spedytor może blokować kontakt: przewoźnik – nadawca?
  • Co oznacza przewóz w dobrej wierze?

Trudno jest konkretnie wyjaśnić nie znając przyczyny zatrzymania naczepy przez organ. Zakładam, że chodzi o niedopełnienie obowiązków celnych, a dodatkowo skoro organ nie traktuje przewoźnika jako stronę postępowania, to zakładam, że przewoźnik nie został zobowiązany do dopełnienia obowiązków celnych w imieniu nadawcy.

Muszę również założyć, że procedura celna nie ujawniła przewozu towarów niedopuszczonych do obrotu lub po prostu nielegalnych.

Przewóz wykonywany „w dobrej wierze”

W takim stanie faktycznym - ukształtowanym również w oparciu o powyższe założenia - organ celny nie powinien przetrzymywać pojazdu należącego do przewoźnika, który wykonywał przewóz drogowy w dobrej wierze.  Nie oznacza to jednak, że organ nie może zatrzymać środka przewozowego na czas trwania procedury celnej.

Jest kilka możliwości w tym zakresie, ale niestety trudno powiedzieć co zrobi organ nie wiedząc w zasadzie co było przyczyną zatrzymania środka przewozowego.

W większości przypadków należy podjąć kroki zmierzające do zwolnienia środka przewozowego z procedury, ale sposób działania uzależniony jest od tego co się wcześniej wydarzyło.

Jeżeli wykażemy przed organem dobrą wiarę w zakresie wykonywanej usługi, to organ powinien zwolnić naczepę, a koszty rozładunku będą obciążać nadawcę towaru (lub inną osobę zobowiązaną do przeprowadzenia procedury celnej).

Spedytor nie może blokować kontaktu do nadawcy

Teraz przechodzimy do najważniejszego zagadnienia. Nie ma takiej możliwości, aby spedytor odmówił przewoźnikowi kontaktu do nadawcy. Najczęściej to właśnie nadawca (często jest to nabywca towaru) ma największą wiedzę co się dzieje i jest on też najbardziej zainteresowany w szybkim załatwieniu sprawy.

Jeżeli spedytor do tej pory nie przekazał przewoźnikowi informacji o tym kto jest nadawcą (np. w treści dokumentu CMR) to może oznaczać tylko tyle, że to sam spedytor stał się nadawcą towaru względem przewoźnika.

W przypadku umów przewozowych nadawcą nie musi był właściciel przewożonych rzeczy ale także każdy inny podmiot zlecający przewoźnikowi wykonanie przewozu.

Zalecam więc kontakt ze spedytorem, żeby ustalić co się w sprawie wydarzyło.

Jeżeli to nie pomoże, należy skontaktować się z urzędem celnym w celu rozpoczęcia procedury zwolnienia środka przewozowego z postępowania. 

 

Michał  Dynerowicz

Autor: Michał Dynerowicz

ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym, prelegent szkoleń dla kadry zarządzającej przedsiębiorstw transportowych, absolwent studiów podyplomowych z zakresu prawa gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (praca dyplomowa na temat statusu prawnego kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym), a wcześniej Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Własna praktyka doradcza - Prawnik w transporcie
Słowa kluczowe:
naczepaurząd celny

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x