Filtruj treść
Filtruj

Sejm przyjął 25% obniżkę e-TOLL

Autor: Adam Hrycak

Dodano: 10 sierpnia 2021
Obniżka e-toll o 25 procent

Czasowa obniżka opłaty elektronicznej ma przyspieszyć rejestrację w systemie e-Toll. Przyspieszeniu rejestracji ma służyć 25% obniżka opłat za przejazd. Przepisy wprowadzające ten bonus zostały przyjęte bez poprawek przez Senat 6 sierpnia 2021 r. i czekają już tylko na podpis prezydenta. Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Rząd obawia się paraliżu nowego systemu poboru opłat, bo chociaż dzień ostatecznego wyłączenia systemu viaTOLL zbliża się wielkimi krokami, to w nowym systemie zarejestrowało się jak dotąd, niewielu użytkowników.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się: jakie ułatwienia dla przewoźników (oprócz obniżki opłaty) przygotował rząd w systemie e-TOLL.

Brakuje ponad 1 miliona użytkowników!

System e-TOLL działa równolegle z systemem viaTOLL już od ponad miesiąca. Pomimo tego zarejestrowano w nim dopiero około 50 tys. samochodów ciężarowych, podczas, gdy w „starym” systemie poboru opłat zarejestrowanych jest aż 1,4 mln pojazdów.

Ważne:

Jednak dzień, w którym system viaTOLL przestanie działać jest coraz bliżej – stanie się to 30 września 2021 r. i z zapowiedzi ministerstwa finansów wynika, że trwający obecnie okres przejściowy nie zostanie przedłużony.

Oznacza to, że większość przewoźników czeka z rejestracją na ostatnią chwilę, co może doprowadzić do paraliżu systemu e-TOLL w momencie, w rozpoczęcia jego samodzielnego działalna (przeciążone infolinie i strony internetowe).

Promocja cenowa

Aby temu zapobiec rząd zdecydował się na wprowadzenie promocji zachęcającej do jak najszybszej zmiany systemu. Chodzi o 25% zniżki od obowiązujących stawek za przejazd w ramach systemu e-TOLL. Obniżka ta ma obowiązywać na drogach objętych nowym systemem poboru opłat do 30 września 2021 r.

Uwaga

Przewoźnicy, którzy wcześniej zarejestrują się w nowym systemie zyskają zatem najwięcej.

Kontynuowanie jazdy nawet w trakcie awarii

Kolejnym – chyba jeszcze bardziej istotnym – udogodnieniem dla użytkowników systemu e-TOLL będzie możliwość kontynuowania jazdy po utracie łączności z systemem.

Ustawa o drogach publicznych przewiduje obowiązek zjazdu na parking lub niezwłocznego opuszczenia płatnej drogi w przypadku utraty sygnału trwającej 15 minut – jazda może być kontynuowana dopiero po ponownym uzyskaniu połączenia. Na szczęście w  nowelizacji zrealizowany został postulat przewoźników dotyczący ograniczenia skutków ewentualnych awarii urządzenia geolokalizacyjnego. W takich przypadkach ten obowiązek zostanie wyłączony, a kierowca będzie mógł kontynuować jazdę unikając kary w wysokości 1500 zł.

Warunkiem kontynuowania przejazdu będzie jednak podanie przez właściciela, posiadacza albo użytkownika pojazdu w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS informacji o trasie przejazdu wraz numerem rejestracyjnym pojazdu, a jeżeli opłata elektroniczna jest wnoszona w trybie przedpłaty – po uiszczeniu tej opłaty za ten przejazd.

Przepis nie precyzuje niestety, co w przypadku odzyskania połączenia z systemem w trakcie jazdy zadeklarowaną trasą.

Inaczej ma być w odniesieniu do pojazdów (które na ponad 15 minut utraciły łączność z systemem) uczestniczących w:

–     akcji ratowniczej lub humanitarnej,

–     usuwaniu skutków klęsk żywiołowych,

–     usuwaniu awarii;

a także (o ile nie są nimi przewożone towary objęte systemem monitorowania przewozu i obrotu) pojazdów używanych:

–     do przewozu żywych zwierząt,

–     na potrzeby skupu mleka,

–     do przewozu lekarstw i środków medycznych,

–     do przewozu towarów niebezpiecznych w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej,

–     do przewozu betonu oraz pomp do jego tłoczenia,

–     do przewozu odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych

oraz autobusów przewożących pasażerów.

Ważne:

W przypadku tych pojazdów informacja o trasie przejazdu wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu mają być przekazywane w ciągu 3 dni od dnia zakończenia przejazdu. W tym terminie trzeba będzie również uiścić opłatę elektroniczną wnoszoną w trybie przedpłaty.

Etap legislacyjny: ustawa z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – czeka na podpis prezydenta.

Autor: Adam Hrycak

Specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym i prowadzącym przewozy na potrzeby własne, autor wielu publikacji o transporcie drogowym.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x