Filtruj treść
Filtruj

Czy e-TOLL będzie obniżony o 25%?

Dodano: 22 lipca 2021
E-toll obniżony o 25 procent

W parlamencie zgłoszono poprawki, zgodnie z którymi do 30 września 2021 r. stawka poboru opłaty elektronicznej ma być niższa o 25%. Ma to być zachęta do szybszego przechodzenia na e-TOLL (z viaTOLL). Czy i kiedy te przepisy wejdą w życie?

Dotychczasowy system dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r. Daje to przewoźnikom czas na przygotowanie się do funkcjonowania w nowym systemie i przejście do e-TOLL w najdogodniejszym dla nich terminie.

KAS apeluje o szybkie przechodzenie na e-TOLL

Apeluję jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę, tuż przed datą graniczną. By zachęcić branżę transportową do korzystania z e-TOLL, oprócz już działającej ulgi na urządzenie OBU/ZLS, proponujemy kolejny pakiet ułatwień – poinformowała Magdalena Rzeczko, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Taniej o 25% do końca września

Podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych (20 lipca br.) zostały zgłoszone poprawki wprowadzające ułatwienia dla przewoźników.

Od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, do dnia zakończenia okresu przejściowego (30.09.2021) dla użytkowników korzystających z sytemu e-TOLL:

  • stawka poboru opłaty elektronicznej będzie niższa o 25% niż stawka określona w przepisach,
  • stawka opłaty za przejazd autostradą będzie niższa o 25% niż stawka określona w przepisach.

Co w przypadku awarii? 

Zrealizowany został też postulat przewoźników dotyczący ograniczenia skutków ewentualnych awarii urządzenia geolokalizacyjnego.

Użytkownicy będą mogli opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez urządzenia GPS.

W wyjątkowych przypadkach, np. przewozu żywego towaru, będzie możliwa kontynuacja przejazdu bez konieczności zjechania z drogi płatnej np. najbliższy parking, a następnie opłacenie przejazdu w ciągu 3 dni od jego zakończenia.

Ulga dla przewoźników już obowiązuje

Przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r.

Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu.

Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Uwaga

Z systemu korzysta już ok. 65 tys. pojazdów.

Uwaga

2 mln – to liczba kilometrów, jaką kierowcy przejechali opłacając przejazd w e-TOLL.

Do 30 września br. obsługa użytkowników viaTOLL będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy, aby w tym okresie wyrejestrować się w systemie viaTOLL i zwrócić urządzenie OBU. Po 30 września zwrot salda i kaucji będzie realizowany, tylko na elektroniczny wniosek.

Prace nad ustawą toczą się w parlamencie, może ona wejść w życie w ciągu kilku dni.

Podstawa prawna:

  • pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (druk nr 1358),

Źródło: KAS

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x