doba pracownicza kierowcy

Archiwalny Kierowca, który nie przestrzega harmonogramu ani doby pracowniczej

Pytanie:  Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie budownictwa (wznoszenie budynków). Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę kierowcę samochodu ciężarowego o DMC powyżej 3,5 t do wykonywania przewozów na potrzeby własne przedsiębiorstwa (dowożenie materiałów budowlanych na prowadzone budowy).

Kierowca ma możliwość pracy do 12 godzin na dobę, jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Tworzymy harmonogram czasu pracy, jednak kierowca nie trzyma się tego rozkładu. Twierdzi, że będzie wyjeżdżał z materiałem w terminach najbardziej dogodnych dla niego, np. harmonogram wskazuje godziny dzienne, a on wyjeżdża w nocy, gdyż tak jest mu wygodniej. Mówi, że tworzenie harmonogramu dla niego jest bezsensowne, ponieważ nie można przewidzieć, kiedy będzie trzeba wyjechać i dokąd. Jak dział kadr może zabezpieczyć się przed prawnymi konsekwencjami jego zachowania? Właściciel firmy nie chce go zwolnić, ponieważ pracownik ten jest jedynym kierowcą w przedsiębiorstwie.

Kierowca nie zachowuje również przepisów o dobie pracowniczej i wyrusza w trasę przed upływem 24 godzin od momentu, gdy rozpoczął pracę. Argumentuje to tym, że, zgodnie z przepisami, ma możliwość skrócenia dziennego okresu odpoczynku do co najmniej 9 godzin (trzy skrócone odpoczynki pomiędzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi). Jak to się ma do ustawy o czasie pracy kierowców, zgodnie z którą w danej dobie pracowniczej kierowca nie może rozpocząć pracy wcześniej niż po upływie 24 godzin od momentu poprzedniego rozpoczęcia pracy?

Biblioteka prawa transportowego

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

© 2016 Portal Transport-expert.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo

Aktualności i porady ekspertów

Wzory dokumentów

E-biblioteka z raportami

Załóż konto testowe x
wiper-pixel