Filtruj treść
Filtruj

Jakie warunki musisz spełniać, żeby przewozić ADR-y?

Dodano: 21 lutego 2023

Dla kierowców, którzy mają przewozić ADR-y, są przewidziane specjalne wymogi. Przede wszystkim potrzebne jest zaświadczenie ADR, które można otrzymać po ukończeniu odpowiedniego kursu. Jakie kursy mogą Ci się przydać?

Przede wszystkim kierowcy pojazdów przewożących towary niebezpieczne w ilościach wymagających oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej powinni posiadać zaświadczenie ADR. Taki dokument stwierdza, że kierowca przeszedł odpowiedni kurs i zdał egzamin w zakresie wymagań, które powinny być spełnione podczas przewozu towarów niebezpiecznych. Zaświadczenia wydaje marszałek województwa.

Osoba ubiegająca się o zaświadczenie ADR musi:

  • mieć ukończone 21 lat, z wyjątkiem kierowców pojazdów należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

  • spełniać wymagania określone w przepisach prawa o ruchu drogowym i o transporcie drogowym w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy,

  • zaliczyć odpowiedni kurs oraz złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin kończący kurs ADR początkowy lub doskonalący.

Tablice barwy pomarańczowej do oznaczania pojazdów ADR

Wzór zaświadczenia o przeszkoleniu kierowcy dla kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne

Kursy ADR dla kierowców

Podstawowe kursy ADR dla kierowców to:

  • kurs podstawowy – przeznaczony dla kierowców, którzy ubiegają się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy albo chcą odzyskać uprawnienia, które wygasły,

  • kurs doskonalący – przeznaczony dla kierowców, którzy ubiegają się o przedłużenie zaświadczenia ADR.

Kurs podstawowy jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców, których obejmuje obowiązek szkolenia ADR. Na kursie podstawowym kierowcom przedstawia się zagrożenia występujące w czasie przewozu towarów niebezpiecznych. Ponadto przekazuje się informacje niezbędne do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku oraz umożliwiające kierowcom, w sytuacji kiedy do wypadku dojdzie, podjęcie działań ograniczających skutki wypadku, koniecznych dla zachowania ich własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych osób i środowiska.

Po kursie podstawowym będziesz miał uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych:

  • w wieloelementowych kontenerach do przewozu luzem (MEGC) o pojemności do 3m3;

  • w cysternach przenośnych o pojemności do 3m3;

  • w kontenerach-cysternach o pojemności do 3m3;

  • w cysternach odejmowalnych o pojemności do 1m3;

  • w pojazdach-bateriach o pojemności do 1m3;

  • w sztukach przesyłek w ilościach wymagających oznakowania jednostek transportowych tablicami barwy pomarańczowej (klasy 2, 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8, 9);

  • w sztukach przesyłek towarów klasy 1 poniżej limitów, które wymagają oznakowania jednostek transportowych tablicami barwy pomarańczowej;

  • w sztukach przesyłek materiałów klasy 7 (UN 2915, UN 3332), gdy liczba całkowita przewożonych sztuk przesyłek zawierających materiały promieniotwórcze nie przekracza 10 w jednostce transportowej, a suma wskaźników transportowych nie przekracza 3 i nie istnieje dodatkowe zagrożenie. Kierowcy powinni jednak przejść szkolenie w zakresie wymagań regulujących przewóz materiałów promieniotwórczych, współmiernie do ich obowiązków. Szkolenie to powinno uświadomić im zagrożenia radiacyjne związane z przewożonymi materiałami promieniotwórczymi. Powinno też być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez pracodawcę;

  • w sztukach przesyłek jednostkami transportowymi oznakowanymi znakami ;

  • luzem;

  • w pojazdach typu MEMU, jeżeli nie przewożą materiałów wybuchowych (z wyjątkiem 1.4S), a dodatkowo każda z zamontowanych cystern ma pojemność nie większą niż 1m3 albo nie większą niż 3m3 w przypadku kontenera cysterny.

Przykład przewozu luzem, dla którego wystarczające jest ukończenie kursu podstawowego przedstawia zdjęcie.

Przewóz luzem

A dla kogo są kursy specjalistyczne?

Kurs specjalistyczny w zakresie przewozu w cysternach jest obowiązkowy dla kierowców pojazdów lub MEMU przewożących:

  • towary niebezpieczne w cysternach stałych lub odejmowalnych
    o pojemności większej niż 1m3,

  • w jednostce transportowej – towary niebezpieczne w kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych lub MEGC, o pojemności jednostkowej większej niż 3m3.

Przykład przewozu w cysternach, dla którego wymagane jest ukończenie kursu specjalistycznego w zakresie przewozu w cysternach przedstawia zdjęcie.

Przewóz w cysternach

Kurs specjalistyczny w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych klasy 1 albo 7 dotyczy kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne klasy 1, inne niż materiały lub przedmioty należące do podklasy 1.4 grupy zgodności S, albo kierowców pojazdów przewożących materiały klasy 7.

Szkolenie dla kierowcy bez kursu ADR

DPPL użyty do przewozu 1m3 chlorku żelaza (UN 2582) na wyłączeniu 1.1.3.6

Może się zdarzyć, że kierowca nie ma zaświadczenia ADR, ale będzie brał udział w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, np. zamierza przewozić 1m3 UN 2582
w DPPL na wyłączeniu 1.1.3.6. Wówczas kierowca powinien przed wykonaniem tego przewozu przejść szkolenie w zakresie wymagań związanych z takim przewozem, stosownie do zakresu odpowiedzialności i obowiązków tego kierowcy. Takie szkolenie kierowców (uwzględniające wymagania szkoleniowe dotyczące ochrony towarów niebezpiecznych określone w dziale 1.10 ADR) obejmuje:

  • szkolenie ogólne;

  • szkolenie stanowiskowe;

  • szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Czynności, które nie były objęte szkoleniem, kierowcy mogą wykonywać wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby przeszkolonej.

Uwaga: Zastosowanie podanego w przykładzie wyłączenia 1.1.3.6 nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni
ze wszystkich wymagań ADR (np. z wymagania dotyczącego odpowiedniego oznakowania sztuki przesyłki).

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x