Filtruj treść
Filtruj

Sprzedaż kupno pojazdu - na co zwrócić uwagę?

Autor: Artykuł partnerski

Dodano: 25 sierpnia 2022
Dokument archiwalny
Sprzedaż kupno pojazdu - na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego samochodu wiąże się ze sporymi oszczędnościami, więc nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na taki krok. Aby jednak transakcja przebiegła jak najlepiej, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. O czym dokładnie mowa? Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży lub zakupie pojazdu? Odpowiadamy!

Stan techniczny pojazdu

Najważniejszą kwestią zawsze pozostaje ustalenie stanu technicznego pojazdu, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić sobie naprawdę wiele nieprzyjemności. W przypadku sprzedawcy warto wcześniej wykonać dokładną diagnostykę w profesjonalnym warsztacie samochodowym i poprosić o wystawienie dokumentu, który potwierdzi brak wad. W przypadku wykrycia nawet drobnych nieprawidłowości lepiej je wcześniej usunąć, ponieważ w ten sposób będziemy mogli oczekiwać większej kwoty od kupującego. Poza tym samochodu bez wad są chętniej wybierane na rynku wtórnym, więc wiadomo, że szybciej uda nam się znaleźć kupca.

Jeśli chodzi o kupującego, to warto poprosić o przedłożenie karty serwisowej pojazdu, czy o dokładne sprawdzenie pojazdu przez kogoś, kto się na tym zna. Możemy ze sobą zabrać własnego fachowca lub umówić się ze sprzedawcą w wybranych warsztacie samochodowym i tam zweryfikować, czy stan faktyczny pojazdu zgadza się z tym, o jakim zapewnia nam sprzedający.

Umowa kupna sprzedaży

Kolejnym aspektem pozostaje dopilnowanie, by cała transakcja zakończyła się umową kupna-sprzedaży pomiędzy dwoma stronami. Jest to formalne dopełnienie transakcji, więc należy dopilnować, by w dokumencie znalazły się najważniejsze informacje. Sama umowa powinna być przygotowana w dwóch egzemplarzach i oprawiona własnoręcznym podpisem każdej ze stron.

Jeśli nie wiemy, jak przygotować dokument, to umowa kupna sprzedaży samochodu na autoumowa.pl czeka - można ją pobrać, a następnie wydrukować i wypełnić danymi kupującego oraz sprzedającego. Kluczowe znaczenie ma tutaj określenie przedmiotu umowy, a więc rodzaju pojazdu, jego marki, rocznika, czy nawet koloru. Do tego trzeba też podać koszt pojazdu, a jeśli został wpłacony zadatek, to także konieczne jest jego określenie.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Wielu z nas może uznać, że sprzedaż/zakup pojazdu jest formalnością, która wiąże się jedynie ze sporządzeniem odpowiedniej  umowę. To na jej podstawie przenosimy prawa na nowego właściciela i nie musimy wykonywać już żadnych dodatkowych kroków.

Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ w momencie sprzedaży samochodu na dotychczasowym właścicielu spoczywa jeszcze obowiązek zgłoszenia tego faktu w odpowiednim urzędzie, czy towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym ten samochód był ubezpieczony. Zlekceważenie tego obowiązku może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, a ich na pewno nikt z nas nie chciałby doświadczyć, więc lepiej pamiętać o dopełnieniu tego obowiązku. 

Podatek od sprzedaży/kupna samochodu

To jednak nie wszystko, ponieważ trzeba się jeszcze zmierzyć z kwestiami podatku od sprzedaży/kupna samochodu. Ogólnie mamy do czynienia z podatkiem, który dotyczy osób fizycznych oraz prawnych. Jednak to wcale nie oznacza, że każdy, kto kupuje lub sprzedaje samochód, będzie musiał uiścić opłatę. Jeśli skierujemy się na https://autoumowa.pl/sprzedaz-samochodu-przed-uplywem-6-miesiecy-a-podatek/, to dowiemy się, że istnieją wyjątki, kiedy sprzedaż auta nie podlega opodatkowaniu w urzędzie skarbowym. Na pewno uda nam się uniknąć zapłaty, gdy jesteśmy osobami prywatnymi i postanowimy sprzedać zakup zakupiony powyżej 6 miesięcy wcześniej. W przypadku firmy musi minąć co najmniej 6 lat.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x