Filtruj treść
Filtruj

Rodzaje centrów logistycznych i funkcje – przewodnik

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 15 kwietnia 2024
rodzaje-centrow-logistycznych

Centra logistyczne są niezbędne w wielu różnych branżach, więc trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie gospodarki. Z roku na rok przybywa tego rodzaju obiektów, które przeznaczone są do m.in. magazynowania, pakowania, przeładunku czy wydawania towarów.

Różnią się one między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale również budową czy powierzchnią. W tym krótkim przewodniku zawarto zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Czym jest centrum logistyczne?

Na początku warto jest wyjaśnić, co to jest centrum logistyczne. To obiekt przeznaczony do realizacji różnego typu usług logistycznych, takich jak np. przyjmowanie, sortowanie, wydawanie czy pakowanie towarów. Należy podkreślić, że są one świadczone przez podmiot niezależny, który nie jest powiązany z nadawcą oraz odbiorcą.

Centra logistyczne pełnią trzy podstawowe funkcje:

  • logistyczna – transport, magazynowanie, pakowanie, kompletacja, przeładunek i zarządzanie towarami.
  • pomocnicza – realizacja procesów dodatkowych, czyli np. obsługa celna, spedycja, ubezpieczenia, zarządzanie odpadami.
  • dodatkowe – uzależnione od charakteru obiektu (np. sprzedaż paliw, techniczna obsługa pojazdów, usługi gastronomiczne).

W centrach logistycznych mają miejsce cztery najistotniejsze procesy – zaopatrzenie, magazynowanie, kompletacja i wysyłka towarów. Omawiane obiekty obsługują dużą ilość podmiotów, co przekłada się na konieczność wdrożenia specjalistycznych systemów obsługi. W większości przypadków są to standardy zarządzania jakości, czyli normy, które znacząco usprawniają nie tylko realizację poszczególnych procesów, ale także zarządzenia i organizację.

Centra logistyczne i ich podział

Jak już wspomniano, centra logistyczne pełnią różne funkcje. Są one projektowane w zależności od przeznaczenia. Producent hal namiotowych Łukasiuk podkreśla, że dość często istniejące obiekty są rozbudowywane wraz z rozwojem działalności. Nie jest to trudne, o czym szczegółowo napisano na https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/budowa-centrum-logistycznego/

Podczas planowania inwestycji dobrze jest wziąć pod uwagę ewentualne poszerzenie zakresu świadczonych usług. Kluczowy jest trafny dobór technologii budowy.

Ze względu na zasięg oddziaływania centra logistyczne można podzielić na:

  • międzynarodowe – zasięg oddziaływania od 500 do 800 km, powierzchnia obiektu od 100 do 150 ha.
  • regionalne – zasięg oddziaływania od 50 do 80 km, powierzchnia obiektu od 20 do 50 ha.
  • lokalne – zasięg oddziaływania od 2 do 10 km, powierzchnia obiektu od 5 do 10 ha.
  • branżowe – należące do konkretnego podmiotu.

Podział ze względu na pełnione funkcje wygląda następująco:

  • centrum rozdziału towaru,
  • centrum przewozów,
  • centrum usług logistycznych,
  • centrum transportu towarowego,
  • transportowa działalność gospodarcza.

Centra logistyczne są wykorzystywane do składowania towarów. Powierzchnie magazynowe są dostosowywane do rodzaju ładunków. Najczęściej wykorzystywana klasyfikacja to:

  • magazyny do przechowywania ładunków na paletach,
  • magazyny do przechowywania ładunków sypkich,
  • magazyny gazów i cieczy,
  • magazyny specjalne.

Warto pamiętać, że każdy typ towaru musi być składowany w odpowiednich warunkach – zgodnych z wytycznymi znajdującymi się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Duże znaczenie odgrywa ergonomiczne wyposażenie, które nie stanowi zagrożenia dla magazynowanych ładunków oraz osób przebywających w pobliżu. Odrębną grupę towarów stanowią materiały niebezpieczne, które są magazynowane zgodnie z szeregiem restrykcyjnych wytycznych.

Z jakich elementów składa się centrum logistyczne?

Prawdą jest, że każde centrum logistyczne jest inne, jednak można wyodrębnić cechy wspólne. Podstawę stanowią obiekty budowlane, które umożliwiają magazynowanie i ochronę towarów. Są one wyposażone w m.in. regały, urządzenia pomiarowo-kontrolne, środki transportu, urządzenia do załadunku i wyładunku, opakowania (magazynowe, transportowe, ochronne itd.), palety, kontenery, a także wiele innych elementów niezbędnych do świadczenia usług logistycznych oraz dodatkowych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x