Filtruj treść
Filtruj

Od 30 września br. łatwiej uzyskać zaświadczenie A1

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 września 2020
nowee formularze w ZUS

Od dziś na stronie ZUS mają pojawić się uproszczone wersje formularzy służących do ubiegania się o zaświadczenie A1. Uruchomiono także nowy „Kreator wniosku”, który ma krok po kroku, prowadzić klienta przez proces jego składania. System na podstawie wpisywanych danych - ma automatycznie dobierać wniosek właściwy w danej sytuacji.

Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie A1, powinny wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odpowiednim wnioskiem na właściwym formularzu. Formularze te zostały uproszczone i dostosowane językowo. Co istotne, taki wniosek może być złożony również drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przy czym według informacji przekazanych przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od 30 września 2020 r. na PUE ZUS będą dostępne również te uproszczone wersje wspomnianych formularzy.

Nowy kreator wniosku

Na stronie został udostępniony nowy „Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1”, który krok po kroku będzie prowadził klienta przez proces jego składania.

Ważne:

Klient korzystający z kreatora będzie odpowiadał na kolejne zadawane mu pytania, zaś system rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji.

Po podaniu wszystkich wymaganych danych klient otrzyma komplet gotowych do wysłania dokumentów, w postaci wniosku o wydanie zaświadczenia A1 wraz z ewentualnymi załącznikami.

Najpierw najbardziej popularne wnioski

Funkcjonalność systemu ma być rozwijana sukcesywnie. W pierwszej kolejności z nowego kreatora skorzystają klienci składający najbardziej popularne wnioski. Chodzi o ubiegających się o zaświadczenia A1 w przypadkach:

  • delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.
Podstawa prawna: 
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 166 z 2004 r., str. 1),
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 2009 r., str. 1).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x