Filtruj treść
Filtruj

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Ceny w 2020 roku

Dodano: 16 kwietnia 2020
Ile kosztuje ubezpieczenie auta

Ubezpieczenie samochodu w 2020 roku to wyzwanie, z którym jak co roku zmierzyć się muszą miliony Polaków. Dostępnych na rynku ofert jest naprawdę wiele, jednak koszt ubezpieczenia samochodu nie dla wszystkich będzie identyczny. Podczas wyboru polisy nie warto więc sugerować się kwotą, jaką za ubezpieczenie zapłacił znajomy, sąsiad lub bliski. Ostateczna kwota uzależniona jest nie tylko od rodzaju posiadanego pojazdu i jego rocznika, ale też od wieku kierowcy, a nawet miejsca zamieszkania. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku za ubezpieczenie pojazdu oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczyciela, aby nie przepłacić.

Tekst powstał przy współpracy z Mfind

Ubezpieczenie OC – ile kosztuje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje OC samochodu. Podczas gdy w jednej firmie ubezpieczeniowej polisa OC może kosztować nas około 500 zł, to w innej możemy zapłacić prawie drugie tyle. Tak znaczne różnice w cenie wynikają z innych czynników branych pod uwagę podczas ustalania stawki za OC. Sprawdź i porównaj stawki OC i AC za pomocą praktycznego i wygodnego kalkulatora, który da Ci pełen ogląd sytuacji.

Podczas wyceny wiele towarzystw ubezpieczeniowych pod uwagę bierze:

 • rok produkcji samochodu – im nowszy, tym lepszy stan techniczny pojazdu,
 • pojemność silnika – im wyższa, tym większe tendencje do szybkiej jazdy, co może wiązać się z kolizjami i wypadkami,
 • marka i model pojazdu – niektóre statystycznie częściej narażone są na wypadki,
 • wiek właściciela – im młodszy, tym mniejsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, stąd wyższe stawki,
 • miejsce zamieszkania – w większych miastach, gdzie występuje wzmożony ruch pojazdów, dochodzi do większej ilości kolizji i wypadków. Mniej zapłacą więc mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Co ciekawe, ustalając wysokość składki OC, niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę również stan cywilny ubezpieczonego. Uważa się, że osoby będące w związkach i posiadające dzieci statycznie jeżdżą ostrożniej. Niektóre firmy zwracają też uwagę na wykonywany zawód, zakładając, że np. sportowiec będzie jeździł szybciej, niż rolnik.

Ile kosztuje OC samochodu w 2020 roku?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to obowiązek każdej osoby, która posiada zarejestrowany samochód w Polsce. Szczegółowy zakres ochrony objętej ubezpieczeniem ustalają przepisy, które jednak nie dotyczą stawek, jakie mogą naliczać sobie ubezpieczyciele. Po lekturze pierwszej części artykułu wiemy już jednak, od czego są one uzależnione. Pora więc przyjrzeć się kwotom, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC w 2020 roku.

W styczniu tego roku średnia opłata za OC wynosiła 785 zł, jednak wielu użytkowników ruchu drogowego miało znacznie niższe opłaty. Z informacji, jakie udało się ustalić specjalistom mfind, najmniej w tym roku od stycznia do marca zapłacili około 58-letni właściciele auta Mercedes-Benz 230 GE 460.2 2.3 z województwa śląskiego. Ich stawka za OC wynosiła zaledwie 227 zł!

Ubezpieczenie OC jest jednak najdroższe dla kierowców w wieku pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, którzy zapłacić muszą średnio 1577 zł. Kwota ta pokazuje, że młodzi użytkownicy pojazdów są w najgorszej sytuacji, jednak składki te można na szczęście obniżyć. Najlepszą metodą okazuje się współwłasność pojazdu. Przykładowo, jeśli podczas rejestracji pojazdu podamy również rodzica lub dziadka, to mamy prawo do skorzystania ze zniżek naszego współwłaściciela. Młody kierowca za OC bez współwłaściciela zmuszony jest zapłacić około 1600 zł, podczas gdy ze starszym współwłaścicielem nawet 300 zł mniej, co jest niemałą kwotą dla początkujących kierowców w wieku 18-25 lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC auta?

Ubezpieczenie samochodu w 2020 roku, tak i w latach poprzednich, to jednak nie tylko obowiązkowe OC, ale również autocasco AC, które warto mieć na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Podczas wyboru właściwego pakietu nie warto kierować się jedynie ceną. Najbardziej powinien nas interesować zakres ochrony, jaka przysługuje nam w ramach wykupionego pakietu, ponieważ u różnych ubezpieczycieli potrafią się one znacznie różnić.

Kwota, jaką należy zapłacić za autocasco, oscyluje w zakresie od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Aby jednak zaoszczędzić na jego zakupie, warto zdecydować się na zakup pakietu OC + AC u tego samego ubezpieczyciela, co pozwoli zaoszczędzić nawet około 20-30% ostatecznej kwoty.

Podobnie jak w przypadku OC, tak samo i w przypadku AC wysokość opłat uzależniona jest też od kilku ważnych czynników:

 • rocznik pojazdu – często dzielony przez ubezpieczycieli na 3 kategorie: do 8 lat, od 8 do 15 lat oraz powyżej 15 lat,
 • miejsce zamieszkania – AC będzie droższe w miejscowościach, gdzie odnotowano więcej wypadków,
 • liczba ryzyk,
 • sposób likwidacji szkody,
 • suma ubezpieczenia,
 • amortyzacja części,
 • udział własny w szkodzie.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego ubezpieczyciela, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów składek na stronie mfind.pl. Metoda ta bez wychodzenia z domu pozwoli Ci poznać aktualne ceny pakietów ubezpieczeń oraz dowiedzieć się, co wchodzi w ich zakres.

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo

Aktualności i porady ekspertów

Wzory dokumentów

E-biblioteka z raportami

Załóż konto testowe x
wiper-pixel