Filtruj treść
Filtruj

Urząd Skarbowy potwierdza - nie ma obowiązku opodatkowywania ryczałtów

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Dodano: 25 maja 2017
logobdbkp

Należności z tytułu podróży służbowej, jeśli są ustalone tylko w granicach limitów wskazanych w rozporządzeniu o należnościach przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, nie podlegają opodatkowaniu. Taką interpretację otrzymała nasza kancelaria w odpowiedzi na wniosek o interpretację indywidualną dla przedsiębiorcy.

We wniosku zadaliśmy pytanie, czy pomimo zmian przepisów i wyroku Trybunału Konstytucyjnego w dalszym ciągu, tak jak to określono w interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów z 2010 r., można zaliczać wypłacone ryczałty do kosztów uzyskania przychodu. Spytaliśmy też, czy ryczałty za nocleg są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacją indywidualną z 25 kwietnia 2017 r. oraz postanowieniem z tego samego dnia Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził nasze stanowisko - wypłacanie ryczałtów noclegowych nadal nie jest opodatkowane oraz może być zaliczane do kosztów podatkowych. Wskazał, że w dalszym ciągu obowiązująca jest interpretacja z 2010 roku.

Uwaga

Jest to interpretacja ogólna wydana 15 lutego 2010 r. przez Ministerstwo Finansów (znak: DD2/033/259/PMN/09/1113, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 2010 roku, poz. 13). W interpretacji tej ministerstwo wskazało, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika lub podróży osoby niebędącej pracownikiem, do wysokości określonych w przepisach odrębnych limitów. Interpretacja dotyczyła również tego, że wypłata pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej stanowi koszty uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Mimo że od wydania tej interpretacji minęło 7 lat, przepisy w międzyczasie uległy zmianie, a wydany 24 listopada 2016 r. wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznał art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców w części dotyczącej kierowców międzynarodowych za niezgodny z Konstytucją, interpretacja z 2010 roku jest w dalszym ciągu obowiązująca.

Co to oznacza dla Ciebie?

W związku z tym bezpiecznym rozwiązaniem jest ustalenie w umowach o pracę czy regulaminach wynagradzania kwoty ryczałtów w granicach limitów określonych w rozporządzeniu MPiPS z 2013 roku, jeżeli dotychczas w firmie nie było takich wewnętrznych ustaleń. Jeżeli były – wystarczy skontrolować, czy ustalone kwoty nie przewyższają limitów. Jeśli nie przewyższają – obowiązek podatkowy nie powstaje i nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych zabezpieczeń czy zmian.

Najlepiej złożyć własny wniosek o interpretację

To niezwykle ważna informacja, która pozwala przedsiębiorcom transportowym odetchnąć z ulgą. Tym bardziej, że jest kolejnym sygnałem ze strony administracji państwa, stwierdzającym, że zasady dotyczące tak zwanego ubruttowienia ryczałtów, pomimo zawirowań i niepewności spowodowanych wyrokiem TK, nie uległy zmianom. Wcześniej, w interpretacji indywidualnej wydanej przez ZUS potwierdziliśmy, że nie ma obowiązku odprowadzania składek od wypłacanych należności z tytułu podróży służbowych, gdyż nie stanowią one przychodu kierowców.

Należy jednak należy pamiętać, że interpretacje indywidualne są wskazówką dla wszystkich firm, ale można się na nie powoływać tylko w sprawach tych przedsiębiorców, którym zostały wydane. Wobec tego zawsze warto złożyć wniosek o własną interpretację. Jej koszt to 40 zł od jednego zapytania, a spokój, jaki można dzięki temu osiągnąć – bezcenny.

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Laureatka prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, zaliczona do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorka publikacji naukowych, współautorka książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletni prelegent prowadzący szkolenia z tematyki prawa transportowego. Co-fouder w projekcie HelpEar propagującym zatrudnianie w transporcie kierowców z ubytkami słuchu. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie www.bdbkp.pl

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Wzory dokumentów

Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x