Filtruj treść
Filtruj

Tymczasowe odstępstwa tylko do 31 maja 2020 r.

Dodano: 29 maja 2020
Tymczasowe odstępstwa tylko do 31 maja 2020 r.

Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że tymczasowe odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców w związku z pandemią koronawirusa obowiązują do 31 maja 2020 r.

Polska działając na podstawie art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, po powiadomieniu i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, wprowadziła tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób z uwagi na wyjątkowe okoliczności wynikające z wybuchu pandemii zakażeń COVID-19.

KE chce wygaszać przedłużanie czasu jazdy

Podczas spotkania grupy roboczej ds. transportu intermodalnego 6 maja 2020 r. przedstawiciel Komisji Europejskiej przedstawił stanowisko w sprawie odstępstw od stosowania przepisów rozporządzenia 561/2006, zgodnie z którym po 31 maja 2020 r. nie powinny być potrzebne dalsze przedłużenia tymczasowych odstępstw od stosowania przepisów art. 6-9 ww. rozporządzenia.
 
Dodatkowo, zdaniem Komisji, należy brać pod uwagę czynnik, jakim są warunki pracy kierowców – wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu do 11 godzin nie może być utrzymywane bez ograniczeń.

Polska nie przedłuży odstępstw

W związku ze stanowiskiem Komisji Europejskiej Polska nie przewiduje wystąpienia o zgodę na wprowadzenie odstępstw od stosowania przepisów art. 6-9 rozporządzenia 561/2006.

Ważne:

Oznacza to, że od 1 czerwca kierowca nie może już korzystać z łagodniejszych norm. Musi pilnować, aby jego aktywności nie przekroczyły następujących limitów:

  • jazda bez przerwy - 4,5 godziny,
  • dzienny czas jazdy – 9 godzin,
  • tygodniowy czas jazdy – 56 godzin,
  • dwutygodniowy czas jazdy – 90 godzin.

Odstępstwa zostały wprowadzone w związku z epidemią covid-19. Polegały na tym, że kierowca mógł stosować następujące limity:

  • dzienny czas prowadzenia pojazdu – 11 godzin,
  • tygodniowy czas prowadzenia pojazdu – 60 godzin,
  • łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 96 godzin,
  • czas prowadzenia pojazdu – 5,5 godziny.

Mógł również odebrać regularny odpoczynek tygodniowy w kabinie pojazdu, jeśli jest w nim odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajdował się na postoju.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury 

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x