Filtruj treść
Filtruj

Skarbówka listownie ostrzeże przed udziałem w karuzelach VAT

Autor: Adam Hrycak

Dodano: 2 grudnia 2020
Koniec z nieświadomym udziałem w karuzeli VAT

Fiskus w listach wysyłanych do przedsiębiorców poinformuje o działaniu podejrzanej firmy. Ponadto wskaże zalecenia jak mimo to, dokonywać płatności za towary lub usługi na rzecz takiej firmy, za pomocą podzielonej płatności (split payment). Takie rozwiązanie ma zapobiegać udziałowi nieświadomych przedsiębiorców w oszustwach karuzelowych.

W liście znajdą się informacje skierowane do konkretnego przedsiębiorcy w celu ostrzeżenia go przed transakcją z danym podmiotem. Nie będą to zatem tak jak obecnie ogólne ostrzeżenia przed transakcjami w danej branży (np. handlu złomem).

Fiskus zapowiedział wysyłkę takich listów już w maju zeszłego roku. Teraz te zamierzenia mają przybrać realną postać poprzez zapisanie ich w znowelizowanej ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy rząd narusza tajemnicę skarbową?

Według zapewnień ministerstwa finansów ujawnienie w liście danych podejrzanego o nieuczciwość przedsiębiorcy nie będzie naruszać przepisów o tajemnicy skarbowej. List nie zostanie jednak wysłany jeżeli będzie to mogło utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie innych czynności dokonywanych przez KAS np. kontroli celno-skarbowych. 

Utrata zaufania klientów

Pomysł ministerstwa może budzić wątpliwości poprzez możliwość wyeliminowania z rynku podmiotu niesłusznie podejrzanego o nieuczciwe działania. Łatwo sobie przecież wyobrazić utratę zaufania przez klientów takiej firmy.

Uwaga

Otrzymanie ostrzeżenia z KAS może dla niektórych przedsiębiorców okazać się pretekstem do zupełnego powstrzymania się z zapłatą na rzecz podejrzanej firmy lub domagania się od niej dodatkowego zabezpieczenia.

Ostrzeżenia, a więc i podejrzenia będą oparte o wyniki czynności analitycznych fiskusa w których nie można przecież wykluczyć pomyłki. Pomimo tych wątpliwości ministerstwo nie przewidziało jakiejś uproszczonej procedury odszkodowawczej dla niesłusznie podejrzanych przedsiębiorców, którzy ponieśli starty przez komunikaty KAS.

Nieświadome uczestnictwo w karuzeli

Ministerstwo wskazuje, że listy mają pomóc uczciwym firmom, które ciągle są narażone na ryzyko nieświadomego zaangażowania w oszustwa karuzelowe. To zaś skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego z podejrzanych faktur oraz zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a w konsekwencji nawet utratą płynności finansowej.

Ważne:

Ministerstwo wskazuje, że podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu innych krajach UE m.in. w Niemczech, Czechach czy Austrii.

Listy będą wysyłane dopiero po dokładnym przeanalizowaniu przez fiskusa np. jednolitych plików kontrolnych, informacji z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) i wykryciu na tej podstawie ryzyka uczestnictwa w obrocie towarami lub usługami wykorzystywanymi w zorganizowanym oszustwie mającym na celu wyłudzenie podatku od towarów i usług.

Ostrzeżenia będą dotyczyć ryzyka wykorzystania towarów lub usług m.in. do przestępstw nieskładania deklaracji podatkowych i nieujawniania podstawy opodatkowania, podawania w deklaracjach nieprawdziwych danych lub ich zatajania, niewystawiania faktur lub rachunków albo wystawianie ich w sposób wadliwy, a także posługiwania się fałszywymi fakturami. 

Autor: Adam Hrycak

Specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym i prowadzącym przewozy na potrzeby własne, autor wielu publikacji o transporcie drogowym.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x