Filtruj treść
Filtruj

Odpowiedzialność zakładu pracy za zakażenie na jego terenie

Maciej Lipka

Autor: Maciej Lipka

Dodano: 2 listopada 2020
Odpowiedzialność zakładu pracy za zakażenie na jego terenie

Pracownicy, a także osoby odwiedzające firmę, mogą zaskarżyć ją w procesie cywilnym o zakażenie koronawirusem. W praktyce jednak ciężko będzie udowodnić, że do zakażenia doszło akurat na terenie zakładu pracy. Skarżący może próbować jednak udowadniać, że firma nie zapewniła standardów sanitarnych, uprawdopodobniając w ten sposób zakażenie się w pracy. Chroniąc się przed oskarżeniami przedsiębiorcy powinni dokumentować działania p odejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników.

Jeżeli dana osoba została zarażona, mamy do czynienia ze szkodą. Kwestie naprawienia szkody regulują przepisy Kodeksu cywilnego.

Wskazać w tym miejscu warto najważniejsze z nich, tj.:

  • art. 415 – kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia;
  • art. 361 § 1 – zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła;
  • art. 430 – kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności oraz
  • art. 444 § 1 – w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Ważne:

Nie sposób przewidzieć, na jakiej podstawie prawnej swoje roszczenie oprze w konkretnym przypadku osoba, która uległa zakażeniu. Żądanie będzie zależeć m.in. od tego, co w związku z zakażeniem osoba ta wycierpiała.

Od pracodawcy ww. dodatkowych roszczeń może dochodzić pracownik, który uprzednio pozyskał w związku ze szkodą odpowiednie świadczenie z ZUS (zasiłek, renta).

Trzy przesłanki odpowiedzialności

Z brzmienia przywołanych powyżej art. 361 i 415 kc wynika, że zakład pracy może odpowiadać prawnie w związku z zakażeniem danej osoby, jeżeli łącznie wystąpią wskazane w Kodeksie cywilnym przesłanki, tj.:

  • szkoda (tj. fakt, że dana osoba została zakażona);
  • wina istniejąca po stronie pracodawcy (zakażenie nastąpiło wskutek jego działania/zaniechania ) oraz
  • związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą a winą.

Tym samym, to zakażona osoba musi udowodnić, że zaraziła się z powodu złej organizacji pracy. W związku z faktem, że do zakażenia może dojść w różnych okolicznościach, w tym tego samego dnia poza siedzibą zakładu pracy, winę taką trudno jednak udowodnić.

Nieprzestrzeganie standardów ochrony

Z przytoczonych przepisów i orzecznictwa wynika, że odpowiedzialność za zakażenie COVID-19 ponosić może firma, której zakażony udowodni nieprzestrzeganie standardów ochrony przed zakażeniem.

Dlatego też każdy zakład pracy powinien dokumentować swoje działania podejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19.

Dowody na obronę

Zebrana lub sporządzona dokumentacja może posłużyć jako dowód w sądzie. Do takich dowodów zaliczymy np.:

  • faktury na zakup odzieży ochronnej i środków dezynfekujących;
  • udostępnione regulaminy postępowania w czasie epidemii (wskazujące np. na konieczność dezynfekcji rąk po wejściu do placówki lub na konieczność używania maseczek lub przyłbic);
  • e-maile do personelu nt. kontrolowania stanu środków ochronnych;
  • e-maile do zewnętrznych podmiotów w sprawie dostarczenia niezbędnych środków ochronnych.

Nie należy też robić wyjątków w zakresie przestrzegania wymogów sanitarnych wobec osób stale odwiedzających zakład pracy, takich jak np. dostawcy, wynajmujący, personel sprzątający.

Maciej Lipka

Autor: Maciej Lipka

specjalista w zakresie pozyskiwania dotacji
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x